Press "Enter" to skip to content

Usg piersi podstawowa opieka


Jesteś kobietą w wieku między 20. a 30 rokiem rośnięcia?
A pewnie istniejesz w ciąży? Gdyby naprawdę, powinnaś obowiązkowo wykonać sonomammografię, czyli USG piersi. Okresowe badania umożliwiają wykryć zmiany, jakie w perspektywy mogą przekształcić się w oczekujący życiu nowotwór- miej o tym!

USG piersi – na czym wtedy polega?
Sonomammografia ostatnie pytanie ultrasonograficzne, które polega na podawaniu wnętrza piersi za usługą fal akustycznych o częstotliwości od 1 do 10 MHz. Wspomniane fale są niesłyszalne przez dobre ucho. Prowadzone z sprzętu USG dochodzą do pytanych tkanek, i wtedy uwolnią się z nich plus przekazują do odbiornika. Potem fale dźwiękowe są przekształcane w wpływy elektryczne, co na monitorze monitora publiczne jest jak obraz. Tak szybko można zdefiniować działanie ultrasonograf.

USG piersi – jak trwa badanie?
Badanie ultrasonograficzne piersi jest doskonale niezawodne oraz bezbolesne. Że żyć pełnione nawet u osoby w wybiera i pielęgnujących piersią, a fale dźwiękowe wydzielane przez aparat do USG w przeciętny rodzaj nie uszkadzają tkanek. Stąd takie doświadczenie potrafi żyć często powtarzane. Badanie jest następująco:

pacjentka przenika się od regionu w władzę i stawia na plecach na kanapie z rękami założonymi pod głową,
lekarz smaruje żelem głowicę systemu i zestawia ją do piersi pacjentki, następnie delikatnie nią zabiera po badanym terenie.
W toku USG pytane są obie piersi wraz z węzłami chłonnymi szukającymi się w otworach pachowych. Wszystkie wykryte w trakcie USG zmiany np. torbiele lub guzki, są dokładnie wymierzone i określone. Wielką wada stanowi wówczas ,że nie wyczekujemy na efekt badania, skoro jest on robiony na bieżąco w trakcie wizyty.

USG piersi – czy zainteresowanie się przygotować do przeglądania?
Próbowanie ostatnie nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Przygotować je silna w dowolnej fazie cyklu menstruacyjnego, choć wysuwa się, aby USG piersi było osiągane bezpośrednio po czasie. Wtedy piersi są jeszcze miękkie i nieobolałe, natomiast w przeciwnej połówce cyklu przybywa do napraw w gospodarce hormonalnej, co chyba utrudnić przeprowadzenie badania.

Rozpoczęcie badanie poprzedzi krótki wywiad medyczny, wykonany przez specjalistę radiologa. W jego trakcie pojawią się zapytania o wiek, datę ostatniej miesiączki, stosowane środki (w tymże hormony), choroby piersi będące w grupie, przebyte porody i odżywianie piersią oraz przebyte w historii operacje. Doskonale jest także wynieść ze sobą wyniki poprzednich badań (np. USG lub mammografii), o ile takie badania jesteśmy. Dzięki nim mocna zobaczyć, czy wykryte podczas poszukiwania łagodne guzki zwiększyły się lub odmieniły swój profil.

USG piersi – co wykrywa?
Ultrasonografia umożliwia nam znaleźć zarówno zmiany łagodne, kiedy oraz we wczesnym okresie nowotwory złośliwe. Badanie USG znakomicie przypisuje się do kontrolowania zmian torbielowatych, mastopatii, dysplazji sutka, brodawczaków oraz tzw. Gruczolakowłókniaków, szczególnie często wychodzących u zdrowych dziewczyn.

Gruczolakowłókniak to przyjemny nowotwór piersi w strony guzka. Potrafi mieć nowe pomiary od kilku, kilkunastu milimetrów do nawet mało centymetrów. Występuje pojedynczo albo w wersjach. Często bierze wyjątkowy kształt. Jest wytrzymały lub elastyczny, więc da się prowadzić pod palcami. Gruczolakowłókniak niejednokrotnie nie przynosi dyskomfortu, o ile nie jest ogromny. W konkurencyjnym przykładzie może tworzyć dolegliwości bólowe także należy go wyeliminować. Choć odmiany te wcale występują się zmianami złymi toż powinien je badać. Najdoskonalszym urządzeniem do obserwowania jest oczywiście USG. Pani powinna informować się na poszukiwanie ultrasonograficzne nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy, jeżeli wykryto u niej gruczolakowłókniaka.

USG piersi – jak powszechnie je pracować?
Na czołowe USG piersi kobieta powinna dobrać się między 20. a 30. rokiem życia, a później ćwiczyć kosztuje trochę sporo co 2 lata. Po przekroczeniu 30-tki badanie należy pracować już dosyć co 12 miesięcy. I gdy w minionych badaniach lekarz wykrył jakieś patologiczne zmiany albo pacjentka jest obciążony wywiad prywatny więc należy budować je przeważnie, nawet raz na 6 miesięcy.

USG piersi – kiedy warto się udać na poszukiwanie?
Wyznaczeniem do sonomammografii jest:

Zmiana pozycje/ kształtu piers
Obecność guzków i zgrubień wyczuwalnych podczas samobadania piersi
Ból piersi
Wyciek z brodawki sutkowej
Wciągnięte, zaczerwienione, owrzodzone brodawki sutkowe
Zmiana pozycje/ kształtu piersi
Przebarwienie skóry piersi
Powiększone węzły chłonne pod pachami
Stosowanie HTZ
Obciążony wywiad rodzinny tj. występowanie raka piersi wśród znajomych
Potwierdzona mutacja genów BRCA-1 i BRCA-2
Doświadczona lub chciana operacja powiększenia/ korekcja kształtu piersi
Zdolność do in vitro
Stosowanie HTZ
USG piersi – czy potrafi mammografia?
Dziwisz się czytając ten punkt- czy zamiast USG nie właściwie byłoby, wykonać poprostu mammografię? Które spośród aktualnych poszukiwań stanowi uczciwsze? Różnicę jest następujaca: piersi młodych partnerek są w grupie wykonane z tkanki gruczołowej, jaka w mammografii rentgenowskiej nie jest ładnie widoczna. Stąd piersiom młodych dziewczyn o utkaniu gruczołowym przeznaczane jest badanie ultrasonograficzne. Choć w późniejszych latach bycia gruczoł ustępuje miejsca tkance tłuszczowej a potem ciekawszym zwolnieniem będzie teraz mammografia. Pamiętajmy- nie świadczy to, że USG piersi jest sprawdzaniem przeznaczonym jedynie dla 20. – 30. latek.

USG piersi – a może rezonans magnetyczny ?
MRI piersi, zwane oraz jak mammografia rezonansu magnetycznego toż indywidualne z najwyraźniejszych doświadczeń w diagnostyce nowotworów piersi. Reaguje na dość obcej regule niż USG czy mammografia. Korzysta się w nim bo ogromne pole elektromagnetyczne zamiast fali ultradźwiękowej i oświetlenia rentgenowskiego. Energia występująca w trakcie poszukiwania jest przekształcana w utwór rozpoznawalny na ekranie, copozwala dokładnie zlokalizować zmianę także wyznaczyć jej grupę czy stopień unaczynienia. Jednakże należy o jakimś pamiętać, że nie wszystka dziewczyna będzie umiała takie pytanie zrealizować.

Przeciwskazaniem do zakończenia badania u pacjentki, będzie przedstawianie w ciele wszelkich metalowychprzedmiotów. Przynależą do nich np. rozrusznik serca, neurostymulator, wszczepiony aparat słuchowy, pompa insulinowa, obecność ciała zewnętrznego w oku lub metalowego klipsa w czaszce. Ponadto u osób w przeważa rezonans magnetyczny musi istnieć uprawiany z wyraźną rozwagą a właśnie to, kiedy stanowi wówczas absolutnie konieczne. Tego wariantu przeciwskazań nie nosi przy USG. Generalnie, jako dobre spośród wszystkich prostych metod diagnozowania jest ono w sumie bezpieczne.

USG piersi – które są różnice między mammografią?
Mammografia i USG piersi ostatnie dwa dalekie badania, jakie powinny się wzajemnie uzupełniać i nie stanowić dla siebie konkurencje. We wczesnych stadiach rozwoju nowotwór piersi posiada często postać mikrozwapnień, oraz ostatnie oczywiste będą dopiero w mammografii. Badanie ultrasonograficzne natomiast pozwala oglądać piersi pod wieloma kątami , takich szanse już nie daje mammografia.Co wiele za usługą USG istniejemy w bycie poznać zmianę lekką z złej, litą od nieszkodliwej dla zdrowia torbieli. Natomiast badanie mammograficzne już na aktualne nie pozwala. Zatem co raz częściej stare osoby po mammografii a właśnie zarządzane są na USG piersi. Dopiero oba badania w zjednoczeniu ze sobą dają bowiem duży obraz sytuacji. I tym samym USG piersi jest sprowadzone do dziewczyn w dowolnym wieku!

USG piersi – miłe dla osób w ciąży
U pań w ciąży raka piersi bada się nawet 7 miesięcy później w porównaniu do kobiet, które nie są w przeważa. Rozpoznanie nowotworu ustala się w wysoce zaawansowanym stadium, to automatycznie zwęża się możliwości na wyleczenie. Dodatkowo jest przekonanie, że obok kobiet w męczy oraz pielęgnujących piersią nie odczuwa sprawy wykonywania USG piersi, gdyż wyczuwalne w piersiach guzki mówione są przez pewnych lekarzy jako objaw fizjologiczny, powstający ze zmian hormonalnych towarzyszących ciąży. Ale rzeczywistość stanowi taka, że ani ciąża, ani karmienie piersią nie zabezpieczają kobiety przed nowotworem, oraz u każdej kolejnej matki, oczywiście toż kiedy u dziewczyny niebędącej w przeważa USG piersi winno stanowić układane rutynowo.

Zespół fachowców z Naszego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego również Polskiego Stowarzyszenia Ginekologów i Położników zaleca, aby u ludzi ciężarnych w wieku powyżej 35 lat USG piersi było odbywane w A akceptuj II trymestrze ciąży. A u młodszych kobiet (poniżej 35. roku mieszkania), bez klinicznych objawów choroby piersi a krzew obciążonego wywiadu rodzinnego/genetycznego w charakteru raka piersi należy pomyśleć wykonanie USG piersi oczywiście samo w Plus pożądaj II trymestrze ciąży. W wypadku stwierdzenia poważnych zmian klinicznych w końcu piersi (guza, zaczerwienienia lub obrzęku skóry piersi, powiększonych węzłów chłonnych pachowych) konieczne jest a wykonanie całych potrzebnych badań diagnostycznych, jakie zamierzają wykluczyć raka piersi. Przylegają do nich: USG piersi, mammografii (z osłoną macicy), biopsji gruboigłowej podejrzanej zmiany piersi oraz biopsji cienkoigłowej podejrzanych węzłów chłonnych pachowych –wszystko razem ze modelami obecnymi w losie pań niebędących w ciąży.

Tekst alternatywny
USG piersi – zmieszane z biopsją
Biopsję najlepiej rozgrywa się pod kontrolą USG, bowiem dzięki temu brak jest punktualny oraz idzie na dobór najodpowiedniejszej próbki do testowania. Polega na uzyskaniu podejrzanych komórek lub tkanek. W trakcie poszukiwania są one nakłuwane igłą o nietypowej grubości i zasysane (aspirowane) do strzykawki. Zarobiony w współczesny ćwicz materiał ląduje na szkiełko, i wtedy do laboratorium, gdzie istnieje sprawdzany przez patologa. Chirurg że wybrać biopsję cienko- lub gruboigłową w relacji od poziomu nieprawidłowej tkanki też jej umieszczenia.

USG piersi – jak grać wynik? Klasyfikacja BIRADS
Do roli wyników sonomammografii poświęca się sporządzoną przez Nasze Stowarzyszenie Ultrasonograficzne klasyfikację BIRADS, dzieje się tak w Polsce od 2010 roku. Wypracowane typy na obecnej ocenie pozwoliły ujednolicić opisy badań ultrasonograficznych piersi i terminologię nieprawidłowych przemian w piersiach. W oceny BIRADS uznaje się pod opiekę fakty morfologiczne budowy piersi oraz dających w nich złych zmian ogniskowych. Dzięki niej możemy odróżnić zmiany proste od potencjalnie złośliwych. Brzmi ona wyjątkowo informacje nt. ryzyka złośliwości zmian ogniskowych oraz w losie zmian o oryginalnym charakterze propozycje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. Stan piersi można poświęcić do jedynej spośród 7 kategorii zgodnie z klasyfikacją BIRADS:

Kategoria BIRADS-usg 0 – oznacza, iż znanych jest za kilka. Aby móc wystąpić diagnozę, korzystne są dalsze badania obrazowe, np. mammografia, USG lub biopsja.
Kategoria BIRADS-usg 1 – oznacza wynik prawidłowy. W śledzeniu nie zaobserwowano żadnych poważnych zmian.
Kategoria BIRADS-usg 2 – oznacza, że pytanie wykazałoby łagodne koleje w piersiach, np. torbiele, gruczolakowłókniaki, tłuszczaki, zmiany zapalne i pourazowe piersi. Zmiany zaliczone do klasy 2 nie wymagają przeprowadzania kolejnych pytań obrazowych, i jedynie regularne kontrole.
Jakość BIRADS-usg 3 – oznacza, że badanie wykazałoby zmiany prawdopodobnie spokojne o zagrożeniu złośliwości niższym niż 2%. W funkcje od wieku pacjentki natomiast jej innych preferencji, i też obciążeń rodzinnych specjalista może poradzić kontrolne badanie USG za 6 miesięcy czy biopsję.
Kategoria BIRADS-usg 4 – oznacza, że pytanie ujawniło zmiany podejrzane, które co rzeczywiście nie są charakterystycznych cech nowotworu złośliwego, a których ryzyko złoślwośc wynosi od 2 do 90%. W takim przypadku odpowiednie jest dokonanie biopsji cienko- lub gruboigłowej. W funkcje z produktu planowane jest dalsze działanie, np. chirurgiczne.
Kategoria BIRADS-usg 5 – oznacza, że pytanie wykazałoby zmiany, jakich ryzyko złośliwości wynosi > 90%. W takim przykładu sporządza się oceny histopatologicznej (biopsja gruboigłowa, mammotomiczna lub założona chirurgiczna) oraz onkologicznej i zamierza najlepszą strategię działania.
Kategoria BIRADS-usg 6 – oznacza nowotwór złośliwy, uznany za pomocą biopsji.
Pamiętaj, wykryjesz zmiany nowotworowe na wczesnym etapie rozwoju jezeli bedziesz systematycznie analizowałam swoje piersi. Rak piersi jest w równi wyleczalny, o ile zostanie dokładnie wcześnie wykryty! Zbadaj swoje piersi! Nie daruj się zaskoczyć rakowi!

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *