Press "Enter" to skip to content

W jaki sposób wyhodować grzybka tybetańskiego?

Hodowla grzybka tybetańskiego nie jest wymagające, a stwarza wiele korzyści dla zdrowia. Sprawdź jak hodować własnego grzybka tybetańskiego znanego także pod nazwą kefirowego! używa się do tego ziarenka kefirowe oraz mleko.

Grzyb kefirowy – poradnik

Hodowla grzybka tybetańskiego rozpoczyna się od zakupu ziarna kefirowego. Są to ziarna, przypominające wyglądem małego. Stosuje się je do tworzeniu kefiru od stuleci. Składają się z grupy mikroorganizmów, które mają specyficzne właściwości, które umożliwiają zrobienie z mleka musującego, kwaśnego napoju.
Drugim koniecznym składnikiem jest odpowiednie mleko. Najlepiej używać do niego mleka prosto od krowy, jak najmniej przetworzonego. ale spokojnie da się zrobić grzybka tybetańskiego używając każdego rodzaju mleka, nawet takiego zakupionego w supermarkecie, które zostało poddane procesom pasteryzacji.
Warto nie zapominać o tym, że proporcje mleka i grzybka tybetańskiego powinny wynosić tyle, aby grzybek stanowił tylko 5% całego kefiru. Czyli na przykład na 1 litr mleka trzeba wykorzystać około 50 gramów ziarna kefirowego. Grzyby będą rosły, dlatego bezdyskusyjnie trzeba pilnować, aby zawartość grzybka nie była większa około 10%.
Grzyb kefirowy – hodowla w kilku prostych krokach
najważniejszym krokiem, aby nasz grzybek się rozrósł będzie zrobienie kefiru i nakarmienie go. grzyb rośnie ciągle, dlatego warto go monitorować.
Powinno zaopatrzyć się w słoik i włożyć tam naszego grzybka. Potem trzeba zalać grzybka mlekiem. Nie musi być ono ciepłe, może być takie prosto z lodówki, chociaż ocieplenie go przyspieszy fermentację. Warto nie zapominać o tym, aby pozostawić w słoiku odrobinę pustego, bo nasz grzybek będzie wydzielał dwutlenek węgla, który będzie swobodnie wydostawać się poza mleko. Słoik należy przykryć, ale nie trzeba go zakręcać. Można po prostu położyć na nim zakrętkę lub przykryć go materiałem.


https://wieczniemloda.com/grzybek-tybetanski-przepis-wlasciwosci-i-przeciwwskazania-hodowla-2897


Grzyb powinien mieć zmieniane mleko co 24 godziny. Powinno się go umyć, wyczyścić słoik i powtórzyć zalewanie mlekiem. Warto pamiętać o mieszaniu mleka z grzybkiem drewnianą łyżką lub potrząsaniu słoikiem. Jak zapomnimy o grzybku, rozpuści się on w kefirze i będzie do niczego.
Co zrobić, gdy chcemy mieć przerwę od hodowli grzybka tybetańskiego i robienia kefiru? Trzeba tylko obmyć dokładnie grzybka, a następnie osuszyć go na słońcu lub w suszarce. Grzybek tybetański można także mrozić. Jednak należy pamiętać, że najlepsze dla grzybka jest to, gdy ciągle rośnie i ciągle jest używany.

Comments are closed.